Аналіз роботи комунального закладу

«Заклад дошкільної освіти № 43 Вінницької міської ради»

за 2022-2023 навчальний рік

 

Відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, звітування проводиться з метою подальшого утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття і виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності в нашому закладі, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації.

Комунальний заклад «Заклад дошкільної освіти № 43Вінницької міської ради» підпорядкований департаменту освіти Вінницької міської ради. Розташований він по вулиці Гетьмана Мазепи 12 і є закладом дошкільної освіти загального типу. Заклад працює за 12-годинним режимом. У закладі працює 8 груп. З них:2 групи — для дітей третього року життя,2 групи — для дітей четвертого року життя,2 групи — для дітей п’ятого року життя,2 групи — для дітей шостого року життя, одна з них — інклюзивна. Загальна кількість дітей на початок навчального року становить 237 осіб, з них  — 37  раннього віку, — 200 дошкільного.

Директор Павловська С.Д. має вишу педагогічну освіту, стаж роботи на посаді – 1 рік, 4 місяців. Вихователь-методист – Орлик Олена Леонідівна освіта вища, стаж роботи на посаді 2 роки 4 місяці. У ЗДО працює 14 кваліфікованих педагоги, 1музичний керівник,1 асистент вихователя.

Якісний склад педагогічного колективу  2022 — 2023 н.р.

1.Рівень кваліфікації

Рівень

кваліфікації

11 т.р.СпеціалістСпеціаліст  ІІ категоріїСпеціаліст  І категоріїСпеціаліст   вищої категорії
Кількість

педагогів

3 педагоги8 педагогів 

3 педагоги

3 педагоги1 педагог

 

2.Освітній  склад

ОсвітаНеповна вищаБазова  вищаПовна  вища
Кількість

педагогів

1 педагог2 педагоги

 

 

15  педагогів

 

 

3.Віковий склад

Вік20-30 р.30-40 р.40-50 р.50 і вище
Кількість

педагогів

7 педагогів8 педагоги2 педагоги1 педагог

 

4.Педагогічний стаж

ВікДо  3  р.3-10  р.10-15 р.15-20 р.20 і вище р.
Кількість

педагогів

4 педагогів7 педагоги3 педагоги2 педагоги2 педагоги

З метою підвищення якості освітнього процесу, формування рівня життєвої компетенції дітей, педагогічний колектив  закладу працював над такими пріоритетними завданнями у 2022-2023 навчальному році:

  1. Посилити роботу з розвитку основ патріотичної свідомості дошкільників з високим морально-духовними якостями, навичками культури спілкування, знаннями про українську культуру та звичаї, як важливими чинниками національно-патріотичного виховання.

2.Посилити роботу з  мовленнєвого розвитку дітей, використовуючи  вплив художньо-мовленнєвої діяльності на всебічний розвиток і формування мовленнєвої компетенції дітей передшкільного віку.

3.Поглибити роботу по максимальному використанню можливостей гри як засобу формування знань про оточуючий світ та умова  успішної соціалізації дошкільників.

Враховуючи запровадження правового режиму воєнного стану на території України, з 24.02.2022 року заклад тимчасово призупинив роботу. Згідно наказу департаменту освіти Вінницької міської ради № 891 від 24.11. 2022 року з 28.11.2022 року було відновлено роботу закладу.

З метою реалізації поставлених завдань, заклад здійснював свою діяльність відповідно до Конституції України, Конвенції «Про права дитини», Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти України, Статуту закладу. Злагоджена, творча робота педагогічного колективу дала змогу створити в закладі сприятливі умови для ефективної роботи над пріоритетними завданнями, а зорієнтованість педагогів на особистість стала основою реалізації кожною дитиною свого природного потенціалу, збалансованості фізичного, інтелектуального, емоційного, вольового та морально-духовного розвитку вихованців. Педагоги ЗДО працювали наполегливо та креативно, забезпечуючи оптимальне використання можливостей кожного вікового етапу для повноцінного особистісного розвитку дитини.

Діяльність закладу здійснювалась відповідно до Освітньої програми для дітей від двох до семи років «Дитина». Поряд з комплексною використовувались парціальні: «Афлатот», програма соціальної та фінансової освіти дітей дошкільного віку від 3 до 6 років, програма художньо-естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку «Радість творчості», програма з організації театралізованої діяльності в дошкільному навчальному закладі «Грайлик», «Скарбниця моралі», програма з морального виховання дітей дошкільного віку, програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати», «Дитина у світі дорожнього руху», програма з формування основ безпечної поведінки дітей дошкільного віку під час дорожнього руху, програма національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку «Україна – моя Батьківщина»,  програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку, програма «Музично-оздоровчі мандрівки з дітьми п’ятого року життя».

У 2022 — 2023 навчальному році атестувалось два педагогічних працівника. За наслідками атестації:

— вихователь Черната І.М. відповідає займаній посаді, присвоєно  кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії»;

— вихователь Рожківська О.В. відповідає займаній посаді, встановлено одинадцятий тарифний розряд.

Протягом атестаційного періоду всі члени атестаційної комісії та педагоги, які атестувалися, мали вільний доступ до матеріалів атестації, які знаходились в методичному кабінеті закладу. Система роботи педагогів, які атестувалися, вивчалася членами атестаційної комісії, аналізувались як відкриті заходи, так і стан освітнього процесу в цілому, майстерність педагогів. Всі члени атестаційної комісії регулярно відвідували організовану діяльність та режимні процеси, які проводили педагоги, що атестувались, здійснювали їх аналіз, фіксуючи всі зауваження і рекомендації в особистих картках аналізу освітнього процесу.

Проведені заходи по атестації сприяли підвищенню рівня професійної компетентності педагогічних працівників, розвитку творчої ініціативи, здатності до нестандартного рішення педагогічних завдань та націленості на інноваційні пошуки.

Методична робота з педагогами закладу носила діагностично-прогностичний характер та проводилась ефективно та якісно. Методичні заходи — консультації, семінари, колективні перегляди, конкурси, проведені в закладі, мали інтерактивний характер, були спрямовані на підвищення якості освітнього процесу, на досягнення позитивних результатів у вихованні, розвитку та навчанні дітей, оптимізації освітнього процесу, на заохочення кожного педагога до підвищення рівня професійної компетентності і творчих можливостей, сприяли формуванню вміння здійснювати освітній процес шляхом пошуку оптимальних дидактичних, виховних і методичних рішень.

Відповідно до річного плану роботи та поставлених пріоритетних завдань протягом навчального року було проведено такі педагогічні ради: «Виховання національно-патріотичної особистості дитини в умовах сучасного дошкільного закладу»,«Особливості формування мовленнєвої та комунікативної компетентності дітей передшкільного віку», педагогічна рада – ділова гра «Сюжетно-рольова гра — засіб формування у дітей передшкільного віку елементарних знань про навколишній світ. В ході педрад під час обговорення проблемних питань, використовувались інтерактивні методи роботи:майстер-клас,  бесіда за круглим столом, ділова гра, бюро знахідок, педагогічний аукціон. Чітко сформульована мета і завдання кожної педради, окреслення перспективи роботи колективу, визначення шляхів, форм та змісту освітньої роботи з дошкільниками сприяло ефективному впровадженню досягнень психолого-педагогічної науки, розробці системи заходів, спрямованих на методичне забезпечення підвищення якості освітнього процесу в закладі.

Ефективною та якісною була робота семінару-практикуму «Формування художньо-мовленнєвої діяльності у дітей передшкільного віку» в ході якого педагоги мали можливістьпідвищити рівень теоретико-методичних та практичних знань щодо формування мовленнєвої компетентності дошкільників відповідно до Базового компонента дошкільної освіти, Освітньої програми  для дітей від 2 до 7 років «Дитина», формували вміння  використовувати передовий педагогічний досвід роботи з художньо-мовленнєвої діяльності в практичній діяльності.

В ході одноденного семінару-практикуму «Розвиваючі ігри нового покоління в інтелектуальному розвитку дитини передшкільного віку» педагоги ознайомились з ігровою розвивальною технологією В.В. Воскобовича та навчально-розвивальною технологією Ірини Стеценко «Логіки світу»,з алгоритмом діяльності педагога, дидактично-ігровим матеріалом та його застосуванням у різних формах роботи у закладі дошкільної освіти. Методичні рекомендації щодо впровадження даних педагогічних технологій інтелектуального  розвитку дітей передшкільного віку в освітній процес сприяли підвищенню професійної компетентності вихователів.

Поглибленню теоретичних  та практичних знань педагогів про роботу з дітьми з особливими освітніми потребами сприяв  психолого-педагогічний семінар-тренінг «Обдаровані діти у закладі дошкільної освіти». Педагоги познайомились з характерними особливостями обдарованих дітей, переконались у необхідності створення найбільш сприятливих умов для всебічного розвитку дітей. В ході роботи семінару педагоги були налаштовані  на активну взаємодію, взаєморозуміння, узгодження діяльності всіх учасників освітнього процесу.

Педагогічні читання «Духовно-патріотичне виховання дітей крізь призму педагогічної спадщини минулого» дали можливість опрацювати педагогічні погляди видатних педагогів минулого й сучасності.

Знайомству з кращим досвідом роботи колег та поширенню власних педагогічних досягнень сприяли відкриті  покази  інтегрованих занять « Я Українець» вихователем середньої групи №3 Цимбалюк Б.В., «У пошуках казки» вихователем ІІ молодшої групи №7 Чернатої І.М.,інтегрованого заняття з елементами сюжетно-рольової гри «Пригоди у лісовій школі» вихователем старшої групи №6 Рожківської О.В. Педагоги показали справжні індивідуальні професійні досягнення, цікаві та ефективні форми і методи роботи з дітьми.

Творча група педагогів закладу під керівництвом вихователя Рожківської О.В. здійснювала роботу за темою «Упровадження нових форм і методів національно-патріотичного виховання, зумовлених Базовим компонентом».В ході роботи групи, її учасниками було опрацьоване  нормативно-правове забезпечення організації роботи з патріотичного спрямування. Опрацьовано принципи та завдання, основні напрями патріотичного виховання. Протягом практичної  роботи, педагоги розробили річний цикл тематичних блоків з українознавства, плани-конспекти інтегрованих занять на тему « Моя країна- Україна».

Протягом навчального року у закладі активно проводилась робота щодо вдосконалення професійної творчості. Науково-методичне зростання педагогічної майстерності забезпечили такі форми роботи:

— майстер-класи:  «Навчаємо розмови»(вихователь ІІ молодшої групи №7 Черната І.М.), «Навчання читанню дошкільників з використанням методів педагогічної системи М. Монтессорі» (вихователь старшої  групи №6 Рожківська О.В.);

— консультації, що сприяли підвищенню рівня методичної компетентності, оптимізації педагогічного процесу, його спрямованості на всебічну підтримку активності дитини, покращенню дидактичного забезпечення педагогічного процесу, ознайомленню з педагогічними технологіями, залученням передового досвіду в практичну діяльність.

Кількісний та якісний аналіз оцінювання методичних заходів, проведених упродовж навчального року, показав, що всі вони мали науково-методичний та пізнавальний характер, були спрямовані на усунення недоліків, допущених в питаннях організації навчально-виховного процесу, педагоги виявили прагнення до творчої активності та професійного зростання.

Особлива увага у закладі  приділялась самоосвіті педагогів. Педагогічна освіта здійснювалась різнобічно, включаючи навчання у вищих навчальних закладах, проходження курсів підвищення кваліфікації при КВНЗ «ВАБО» (директор Павловська С.Д., вихователі Вакулюк Ю.О., Довбняк А.В., Чикамасова О.В., Трачук Т.Г., Павловська С.Д.) участь у тренінгах особистісного зростання, систематичне вивчення методичної, педагогічної та психологічної літератури, публікацій періодичних видань. Опрацьовані актуальні питання організації освітнього процесу, проведені звіти та презентації напрацьованих матеріалів. Результатом проведених заходів є підвищення проектно-конструктивної свідомості та прагнення педагогів до підвищення професійної майстерності та постійного самовдосконалення. Педагоги закладу брали активну участь у роботі методичних об’єднань міста. Педагоги  – Творун Л.В., Довбняк А.В., Семенюк С.О., брали участь у роботі «Школі молодого вихователя»(3-й рік роботи).  Участь педагогів закладу у цихзаходах сприяла підвищенню їх фахового рівня, розвитку творчої активності, прагненню до самовдосконалення.

Систематично та цілеспрямовано педагогічний колектив здійснював інноваційну діяльність на рівні впровадження  інноваційних технологій, методик, програм, позитивного педагогічного досвіду. Вихователі І молодших груп №1 Вакулюк Ю.О. №2 Осіпова С.А. працювали над впровадженням технології Е.Шийко «Розвиток пізнавальної сфери дитини 3-го року життя». Систематично проводились індивідуальні заняття з малюками, оформлений дидактичний матеріал, ігри та вправи на сприймання форми, величини, дотикового відчуття, на розвиток слуху та просторової орієнтації. Слід відмітити позитивні зрушення щодо розвитку мислення та мовлення дітей, розвитку їхньої пізнавальної сфери.

Вихователі ІІ молодшої групи №7 Черната І.М., Трачук Т.Г. проводили роботу із впровадження технології Г.С.Тарасенко «Естетико-екологічне виховання дошкільників». Заняття в цих групах проводились на високому емоційному рівні, що сприяло кращому формуванню у дітей екологічних і естетичних цінностей.

Вихователі старшої групи №5 Сличук І.П., Горохівська А.О. впроваджували в практику роботи програму «Про себе треба знати, про себе треба дбати». Була проведена система занять з метою поглиблення знань про себе та здоровий спосіб життя. Завдяки систематичній роботі педагогів у вихованців підвищились знання про чинники, які допомагають бути здоровим.

Педагоги старшої групи №6 Рожківська О.В.,Творун Л.В. протягом навчального року впроваджували «Мнемотехніка як технологія ефективного засвоєння інформації в умовах сучасного ЗДО». Протягом року проводились різні заняття,ігрова діяльність з дітьми та взаємодія з родинами вихованців. Як результат діти стали краще сприймати необхідний матеріал, покращилось мовлення, сприймання, логічі процеси.

У своїй роботі вихователі середньої групи №3 Цимбалюк Б.В.,Семенюк С.О. працювали над впровадженням технології Л.Фесюкової «Виховання казкою». Впровадження технології дало можливість дітям краще розуміти і відтворювати казки. Сприяло розвитку у дітей людських якостей: доброти, дружби, співчуття, взаємодопомоги.

Вихователі ІІ молодшої групи №8 Довбняк А.В., Паршивлюк Л.О. проводили роботу із впровадження технології Н.В. Гавриш «Художнє слово і дитяче мовлення». Заняття в цих групах проводились на високому емоційному рівні, що сприяло кращому формуванню у дітей  комунікативних здібностей.

Музичний керівник Синяговська Н.Ю.  впроваджувала  в практику роботи педагогічну систему  музичного виховання   К.Орфа   в старших  групах  № 5 та №6.  Систематично проводилась робота з дітьми над формуванням музичних здібностей. Виготовлені шумові музичні інструменти, які активно використовувались на заняттях та в процесі самостійної музичної діяльності.  Дошкільнята мали змогу реалізувати свої творчі задуми, а педагог постійно дбав про урізноманітнення діяльності дітей, поєднання її видів та створення мотивації.

Впровадження інноваційних технологій дало можливість забезпечити особистісно-орієнтований підхід до організації життєдіяльності дітей, їх ранній розвиток, креативність, самостійність, незалежність, самодостатність. Вивчення результативності роботи педагогічних працівників з питань впровадження позитивного педагогічного досвіду, інноваційних технологій та методик показало позитивні кількісні та якісні показники реалізації ідей нововведення.

Педагогічний колектив ЗДО протягом 2022-2023 навчального року брав активну участь у всеукраїнських та  загальноміських заходах та конкурсах різного рівня:

— участь у міському фестивалі дитячої творчості «Україна незламна, сильна, талановита» у рамках фестивалю дитячої творчості «Сяйво талантів»

— (виступ вихованців старших груп у номінації «Сучасна хореографія», « Не спіши моє дитинство» );

— участь закладу в благодійній акції «Від дитини до дитини»,активна допомога ЗСУ.

—   участь на найкращу ляльку мотанку «Берегиня роду українського»

—  учасники конкурсу «Нащадки козацької слави».

Участь у таких заходах сприяла підвищенню іміджу закладу в системі закладів освіти міста, підвищенню конкурентоспроможності та розвитку інноваційного циклу в освітній сфері.

Варто зазначити, що у закладі є всі необхідні умови для розвитку творчих та пізнавальних здібностей кожного дошкільника. Робота з інтелектуального розвитку дітей велась відповідно до програмових вимог. Педагоги всіх вікових груп створили сприятливі умови для розвитку особистості кожної дитини, для її самореалізації, для розвитку пізнавальних інтересів дітей, вміння долати труднощі у навчанні, що в цілому сприяло розвитку ініціативності, творчості та інтелектуальному розвитку малят. Педагоги широко використовували такі форми роботи як інтегровані заняття, бесіди, екскурсії, свята та розваги на різноманітну тематику, прогулянки- походи, театралізовану та творчу діяльність, сюжетно-рольові, режисерські та розвиваючі ігри. Діти виявляли ініціативу, творчість, незалежність, елементарну критичність, оптимізм, наполегливість, уміння доводити розпочате до кінця, брати на себе відповідальність за допущені помилки.

Завдяки роботі всього колективу, умінню приймати рішення в інтересах дитини, вибирати педагогічні засоби і відповідати за свій вибір, бути сприятливими до новацій і творчості, вдалося зробити освітній процес цікавим для дошкільнят.

У грудні 2022 та у травні 2023 року був проведений моніторинг рівня життєвої компетенції вихованців. Він проводився в закладі з метою ефективного вивчення кожної дитини і з’ясування напрямів роботи з вихованцями впродовж навчального року. За результатами оцінки досягнень дітей у січні, педагоги всіх вікових груп мали змогу планувати індивідуальну корекційну роботу з дітьми, а у травні визначити рівень розвитку компетенцій вихованців.

Наші вихованці виявляють ініціативу та активність в різних видах діяльності, творчі здібності в інтелектуальній, художній, емоційній сферах життєдіяльності. Кожна дитина отримала право на свій темп розвитку, прояв індивідуальності, методи навчання, які стимулювали природну активність, ініціативу, інтереси дітей.

Результати підсумкових занять, зрізів, бесід з дітьми свідчать про те, що вихованці закладу добре засвоїли програмові знання за різними розділами програми.

Турбота про здоров’я дитини є одним із пріоритетів педагогічної роботи нашого колективу. Велику увагу протягом навчального року колектив закладу приділив формуванню здоров’язберігаючої компетентності дітей. Діяльність педагогів закладу у сфері фізичного виховання була спрямована на зміцнення здоров’я, повноцінний фізичний розвиток, підвищення рівня сформованості у дітей рухових навичок та вмінь, розвиток фізичних якостей. Ефективність оздоровчих заходів визначалася тим, що поєднувалась комплексна оздоровчо-профілактична робота з корекційно-педагогічними заходами в умовах звичайного режиму життя дошкільників. Систематично здійснювалась медична робота: проводився медичний огляд дітей, використовувались нетрадиційні форми оздоровлення, проводилась санітарно-просвітницька робота з батьками вихованців, бесіди з працівниками дитячого садка з питань санітарних норм, проходила протиепідемічна робота, профілактичні щеплення дітям згідно графіка, контроль за харчуванням. У кожній віковій групі за результатами обстеження дітей спеціалістами та антропометричними вимірюваннями наявний листок здоров’я вихованців, згідно з яким проводилось маркування меблів, здійснювався індивідуальний підхід під час фізкультурно-оздоровчої роботи. Удосконаленню системи фізичного виховання у  закладі сприяла чітка управлінська робота та медико-педагогічний контроль за станом здоров’я, фізичним розвитком та руховою активністю вихованців.

На належному рівні організоване харчування дітей як необхідна умова оздоровлення та фізичного розвитку. Процес організації харчування дітей відповідає основним вимогам законодавчих та нормативних документів. Ведеться необхідна документація. Щоденне меню-розкладку складено відповідно до затвердженого перспективного меню. В ЗДО ведеться планомірна робота щодо формування навичок культури харчування у вихованців згідно програмових вимог.

Розуміючи вплив родини на виховання дітей, педагоги закладу активно співпрацювали з батьками, вчасно відгукувались на їхні запити, залучали членів сімей до навчально-виховного процесу груп та життя садочку. З цією метою проводилися різноманітні форми роботи. Високу ефективність мали такі заходи, як батьківські збори у формі посиденьок «Єдність сім’ї та закладу дошкільної освіти як основа успішного виховання дитини» та  «Художня література – джерело мовленнєвого розвитку дитини», родинні свята та розваги: осінній ярмарок «Барви золотої осені», «Супер-татусь» (родинне свято-конкурс  до дня Козацтва), «Святий Миколай до нас завітай!», «Гуморина», тематичні виставки спільних робіт батьків та дітей «Осінні фантазії», «Зимова  феєрія», «Великодній калейдоскоп».  Ефективною була робота школи для батьків « Вчимося мови та розмови» (керівник – вихователь старшої групи №6 Рожківська О.В.), в ході роботи якої було розглянуто важливі питання мовленнєвого розвитку дітей. Результатом її роботи є поглиблення знань  батьків щодо  ефективних способів розвитку творчості та фантазії вихованців закладу засобами театралізованої діяльності,  музичної діяльності, нетрадиційного малювання, ігор з піском та водою  тощо. Робота школи для батьків  майбутніх першокласників  «На порозі школи» (керівник – вихователь старшої групи №5 Сличук І.П.) була спрямована на поглиблення знань батьків про підготовку дітей до шкільного навчання, дала можливість оволодіти практичними прийомами підготовки до шкільного навчання. Такі заходи не лише посилили активність батьків у навчально-виховному процесі, а й сприяли процесам формування моральної атмосфери сучасної сім’ї, внутрішньосімейним стосункам, родинним традиціям, налагодженню повноцінного родинного спілкування. Результатом роботи стало зростання авторитету педагогів серед батьків, встановлення міцних, емоційно-позитивних, доброзичливих стосунків з родинами.

Протягом навчального року методкабінет закладу та мініметодкабінети всіх вікових груп поповнились методичними розробками, посібниками, літературою. Матеріал систематизований за освітніми лініями відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти. Педагогічний колектив приділяє значну увагу естетичному оформленню групових приміщень, музично-спортивної зали, кабінетів, коридорів закладу. Належна увага приділена педагогами закладу питанням створення системи матеріальних цінностей для забезпечення життєдіяльності та всебічного розвитку особистості дитини, організації розумного розвивального предметно-ігрового середовища.

У 2022-2023 навчальному році на території закладу дошкільної освіти для спостережень за дикорослими рослинами висаджено нові дерева та кущі на майданчиках груп, у куточок лісу, облаштовано квітники, впорядковано городи. Утримання та влаштування будівлі та території закладу відповідає санітарному регламенту утримання дитячих дошкільних закладів.

Відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» адміністрація спільно з профспілковим комітетом працювала над впровадженням державної політики в галузі охорони праці. Весь навчально-виховний процес здійснювався, беручи до уваги Інструкцію з охорони життя і здоров’я дітей дошкільного віку. Послідовно проводилась робота з дітьми та їх батьками щодо попередження дитячого травматизму. Результати перевірок виконання вимог із питань охорони праці, техніки безпеки, протипожежної безпеки розглядалися на виробничих нарадах, нарадах при завідуючій, зборах трудового колективу. Таким чином, робота з питань охорони праці та безпеки діяльності у ЗДО у 2022-2023 навчальному році мала комплексний характер, а контроль вчасно здійснювався адміністрацією закладу.

Утримання закладу, який належить до комунальної власності міста, відбувається за рахунок бюджетних коштів (тепло та водопостачання, комунальні послуги, зарплата працівників закладу, харчування дітей та ін.).

Колектив та адміністрація  висловлює щиру вдячність  всім груповим батьківським комітетам за співпрацю, за небайдужість до проблем закладу — адже завдяки вам, і лише вам, завдяки вашій підтримці та допомозі створюється затишок, комфортні умови для наших дітей.